Idiopatická pľúcna fibróza

 MG 7809

Odborný článok o zriedkavej pľúcnej chorobe Idiopatickej pľúcnej fibróze z pohľadu všeobecného lekára pre časopis Revue medicíny v praxi č. 1/2018.

Prejavy tohto ochorenia sú podobné ako pri iných ochoreniach dýchacích ciest alebo srdca - postupne sa zhoršujúce zadýchavanie sa po námahe a dlhotrvajúci suchý kašeľ. 

Dôsledkom toho je, že sa toto ochorenie diagnostikuje príliš neskoro, alebo je pacient liečený na inú (nesprávnu) diagnózu.

Celý článok v PDF si môžete prečítať tu :)

Skrytý zápal

close-up-of-ill-woman-with-a-tissue 1208-21

Ako sa skrytý zápal v tele prejavuje? Ako ho nájsť? A ako sa ho zbaviť?

Čítajte v článku časopisu Zdravie, aj s odbornými vyjadreniami MUDr. Bendovej (pdf). 

 

Rande s Yettim

 

Elektronické zdravotníctvo je často pejoratívne označované ako Columbova žena alebo Yetti – nikto sa s nimi ešte naživo nestretol. Toto tvrdenie však už niekoľko mesiacov nie je pravda. V auguste 2016 odštartovalo NCZI pilotný projekt, v ktorom boli prví desiati ambulantní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti pripojení do eHealth a dostali možnosť sa s „Yettim“ dôkladne zoznámiť. Naša ambulancia bola jednou z tých odváž- nych a po viac ako 8 mesiacoch testovania v pilotnej prevádzke nastal dnes čas podeliť sa so svojimi skúsenosťami.

 

Celý článok tu:

http://jana-bendova.sk/images/pdf/ehealth.pdf

Európska konferencia WONCA zavíta do Bratislavy

Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva členom svetovej organizácie WONCA, ktorá zastrešuje všeobecných a rodinných lekárov vo viac ako 160 krajinách a regiónoch na celom svete. V roku 2016 sa naša spoločnosť stala plným členom WONCA a navyše, v konkurencii piatich krajín, uchádzajúcich sa o zorganizovanie európskej konferencie, po troch rokoch úsilia uspela.

 

Celý článok v PDF TU